ReSound Verso

En son sırada

ESTELA OLMO

Kuaför
 
Yeni Siemens Triano işitme cihazlarını kullanmaya başlamasından beri Estela?nın hayatı tamamen değişti. Artık denizin hafif rüzgarı ve kuşların tatlı ötüşü de dahil hiçbir ayrıntıyı kaçırmıyor.

ultimafila.jpg
1982. Primero de EGB. Barselona Okulu. Öğretmen yoklama yapıyor:

- Javier Navarro?

- Burada.

- Estela Olmo?

- (...)

- Estela Olmo?

- (...)

Kendine has bir espri yeteneğine sahip olan Estela işitme ile ilgili sorun yaşadığı ilk durumu bize anlatıyor. Yanında olan herkese neşesini, samimiyetini ve pozitif enerjisini bulaştırabiliyor.

Çalışmakta olduğu kuaför salonundayız ve kendisini karakterize eden doğallığın aynısıyla, bize yeni işitme cihazlarını açık yüreklilikle anlatıyor. Onlar benim bir parçam ve kullanılması çok rahat, diyor. Daha önce denediği diğer işitme cihazlarına kıyasla Siemens Triano onun ihtiyaçlarına tam olarak uyum sağlıyor ve hatta o noktaya kadar ki, evde unuttuğu zamanlar hemen geri dönüp onları alıyor.
Estela?nın durumu çok özel bir durum çünkü çocukların alfabetik düzene göre yerleştirildiği sınıf düzeninde sınıfın en sonunda oturan bu yedi yaşındaki kız çocuğunda bazı şeylerin ters gittiğini ilk tespit edenler, onun öğretmenleri oldu. İşte Estela, bir ilaç kullanımının neticesinde, her iki kulakta işitme kaybı yaşadığını bu zamanlarda keşfetti.
 
ultimafila_sentada.jpgBu durumun ortaya çıkardığı üzüntüye teslim olmayan Estela, her zaman düzgün bir hayat yaşamaya devam etti çünkü her şeyden öte kendisi gibi olmayı sürdürdü. Yaşamda bir kişinin kaybetmeyi göze alamayacağı ayrıntılar mevcuttur. Bunun için, diğerlerinin söylediği şeyleri bir kenara bırakmak ve kendine güvenip, sağlığa önem vermek gerekmektedir. İşitme cihazlarının pahalı cihazlar olduğunu söyleyen insanları anlamıyorum, böyle diyenler gidip pahalı bir araba alabiliyor ama işitme cihazlarına harcanan para insanın kendine ve sağlığına yapmış olduğu ve kendisini iyi hissetmesi için yapılması zorunlu olan bir harcamadır.
 
Bugün, Estela kullandığı iki işitme cihazı ile hayatın tadını tam olarak çıkarabiliyor. Estela yirmi dokuz yaşında iken evlendi ve zamanını kızına ayırabilmek için daha sonrasında kapatmayı tercih ettiği bir kuafor salonuna sahipti. İlk annelik macerasının tadını çıkardıktan sonra, ortamda bulunan gürültüye karşın hiçbir konuşmayı kaçırmadığı, Barselona Pº Maragall?da bulunan "Vide" kuaför salonunda kuaförlük mesleğini icra etmeye yeniden başladı. Tüm bunlar kullandığı iki yeni işitme cihazından dolayı gerçekleşiyor, Siemens Triano işitme cihazları, iki hoparlörmüş gibi ortamda bulunan tüm sesleri artırmıyor, aksine yalnızca tüm doğallığıyla duymak istediğin kişinin kelimelerinin sesini yükseltiyor, diye görüşlerini belirtiyor.